وبلاگ

معرفی 4 مورد از بناهای دیدنی فرانسه

معرفی 2 مورد از بناهای دیدنی فرانسه

این مقاله در مورد بناهای دیدنی فرانسه است و در آن به معرفی بناهای مانند طاق پیروزی و میدان کنکورد اشاره شده است. هنر، تاریخ و معماری در پاریس به هم آمیخته شده است.

  • طاق پیروزی | Arc de Triomphe

بناهای دیدنی در فرانسه بیشمار است یکی از این موارد طاق پیروزی است که نام کامل آن طاق پیروزی ستارگان می‌باشد و مشهورترین اثر تاریخی و یکی از زیباترین مناظر فرانسه است که نیازی به معرفی چندانی ندارد.

طاق پیروزی یک ساختمان 200 ساله است که در انتهای غربی شانزه لیزه و میدان شارل دوگل، یکی از معروف‌ترین خیابان‌های پاریس واقع شده است و یکی از معروف‌ترین بناهای دیدنی پاریس به حساب می‌آید. بنایی که در زمان حیات خود شاهد تاریکی و روشنی تاریخ فرانسه بود و اکنون سهمی که در مصیبت‌ها و جشن‌ها دارد بیش از یک اثر تاریخی به حساب می‌آید.

یک سوال مهم چرا بازدید از طاق پیروزی در پاریس توصیه می‌شود؟

خود طاق پیروزی مانند یک موزه است. در بالای ساختمان نمای شگفت‌انگیز در انتظار شما است، تمام پاریس مسحور کننده را می‌توانید ببینید. در طول سال جشن‌های بزرگی در کنار این بنا برگزار می‌شود.

معماری و طراحی طاق پیروزی

معماری Arc de Triomphe پاریس به سبک نئوکلاسیک است و توسط ژان شالگرین طراحی شده است. در طراحی سطح بیرونی این بنا از 4 مجسمه برجسته استفاده شده است که هر کدام نماد و رویدادی از تاریخ شهر را به تصویر می‌کشند. اگر به سطح داخلی نگاه کنید، نام بیش از 600 ژنرال فرانسوی را خواهید دید که در جنگ‌های ناپلئونی و انقلاب فرانسه شرکت داشتند.

این بنای تاریخی برای گرامیداشت تمام سربازان فرانسوی که جان خود را در جنگ‌های ناپلئونی و انقلاب فرانسه فدا کردند ساخته شده است. طراحی و ساخت طاق پیروزی از طاق تیتوس در رم الهام گرفته شده است و ارتفاع 50 متری، عمق 22 متری و عرض 45 متری آن را به یکی از نمادین‌ترین و برجسته‌ترین بناهای فرانسه تبدیل کرده است. این طاق یکی از بناهای دیدنی فرانسه است.

Arc-de-Triomphe-min

  • میدان کنکورد | Place de la Concorde

میدان کنکورد یکی از پربازدیدی‌ترین میدان‌های پاریس و یکی از بناهای دیدنی فرانسه است. خیابان شانزه لیزه در قسمت غربی این میدان و طاق پیروزی در جنوب آن قرار دارد. جدای از طراحی، میدان کنکورد ریشه‌های تاریخی عمیقی دارد. این میدان که توسط آنژ ژاک گابریل در سال 1755 طراحی شد، به نام لویی چهاردهم نام‌گذاری شده است.

در جریان انقلاب فرانسه، لوئی پانزدهم به‌عنوان پادشاه سرنگون شد و میدان به میدان انقلاب تغییر نام داد. سپس گیوتین در وسط این میدان گذاشته شد که در آنجا نام‌هایی چون لویی شانزدهم، شاهزاده الیزابت فرانسه، ملکه ماری آنتوانت و بسیاری افراد دیگر با این کار بی‌رحمانه کشته شدند.

پس‌ازآن چندین بار نام میدان تغییر کرد و هنوز به میدان کنکورد معروف است. در وسط میدان یک هرم بلند وجود دارد که روی سطح آن با هیروگلیف نوشته‌شده است. اگر به پاریس سفر کرده‌اید و از این میدان بازدید نکرده‌اید، سفر شما کامل نیست.

در سفر با آژانس مسافرتی آفتاب درخشان دی شما می‌توانید تجربه‌ای منحصربه‌فرد را حس کنید. سفر با تور فرانسه سفر به دنیا سحرانگیز است که شگفتی‌های زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

Place-de-la-Concorde-min

بناهای دیدنی فرانسه را وقتی در اینترنت سرچ می‌زنید مبهوت می‌شوید مگر می‌شود کشوری این‌همه بناهای دیدنی داشته باشد. در ادامه مقاله کلیسای سنت شاپل و خیابان معروف شانزلیزه را معرفی کرده‌ایم.

  • کلیسای سنت شاپل | Sainte-Chapelle

لیست بناهای دیدنی فرانسه بدون کلیسای سنت شاپل ناقص است و شما باید در سفر با تور فرانسه از این بنا در پاریس متعلق که به قرن سیزدهم است و برخی آن را جواهری از معماری گوتیک می‌نامند بازدید کنید. این کلیسا به دلایلی که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد بسیار مشهور است پس تا انتهای با مجله گردشگری آفتاب درخشان دی همراه باشید.

تاریخچه‌ی کلیسا

سنت شاپل توسط پادشاه لوئیس نهم و توسط معمار خلاق آن دوران مونتروی، احتمالاً بین سالهای 1242 و 1248 در کاخ د لا سیته، که در آن زمان اقامتگاه سلطنتی بود، ساخته شد. این ضریح مقدس که در سال 1248 تقدیس شد، برای حفظ مصائب مسیح طراحی‌شده است. این پادشاه در سال 1239 تاج خار را از امپراتور قسطنطنیه و در سال 1241 صلیب مقدس و نیزه مقدس را خریداری کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تاج خار چیست؟ پس‌ازاینکه رومیان باستان مسیح را مصلوب کردند، تاجی از خار ساختند و بر سر او گذاشتند تا او را مسخره کنند.

کلیسای سنت شاپل | Sainte-Chapelle

صلیب و تاج خار برای مسیحیان بسیار مهم است و طبیعی است که وجود آن‌ها بر قداست فضای کلیسا می‌افزاید. پادشاه سنت لوئیس تقریباً سه برابر هزینه سنت شاپل پرداخت و یک تابوت طلا و نقره به نام Grand Chasse را برای نگهداری اشیای مقدس سفارش داد.

سنت لوئیس با نگهداری این اثر در یک پناهگاه باشکوه تلاش کرد پاریس و پادشاهی فرانسه را در چشم اروپای مرکزی افتخار بزرگی به ارمغان آورد. جاه‌طلبی شاه در این زمینه، پاریس را پس از روم، دومین پایتخت مسیحیت یعنی «اورشلیم جدید» کرد.

پس می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین دلایل شهرت این کلیسا این است که لوئیس نهم در قرن سیزدهم میلادی اشیای مقدس را از امپراتوری‌های قسطنطنیه خریداری کرده است.

پنجره‌های کلیسا

پنجره‌های زیبای کلیسا نیز چشمگیر است و مرمت نهایی آن‌ها 7 سال به طول انجامید و در این مدت پنجره‌های اصلی کلیسا برای سهولت و نظافت کار برداشته و جدا شدند. سپس برای تمیز کردن این قسمت‌ها از لیزر استفاده کردند و روکش شیشه‌ای زدند تا بدون تغییر ظاهر پنجره‌ها آلوده نشوند و عمر خود را افزایش دهند. درنهایت، این پنجره‌ها به مناسبت هشت‌صدمین سالگرد تولد لویی نهم تعمیر و در جای خود قرار گرفتند.

ظاهراً لویی نهم برای ساخت کلیسا 40000 لیور و برای خرید اشیای مقدس برای پادشاهان قسطنطنیه 135000 لیور پرداخت کرده است. لیور واحد پول قدیمی امپراتوری فرانسه بود.

کلیسای سنت شاپل | Sainte-Chapelle

ساخت ساختمان دوطبقه سنت شاپل را در سال 1240 آغاز کردند و در مدت کوتاهی یعنی هفت سال آن را به پایان رساندند. در پشت‌بام این کلیسا چیزهای مقدسی نگهداری می‌شود که فقط پادشاه و دوستانش می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. ازنظر ظاهری، کلیسای سنت شاپل یک ساختمان کوچک است، اما نمونه‌ای شگفت‌انگیز و حیرت‌انگیز از سبک گوتیک فرانسوی به‌حساب می‌آید.

برای نمای این کلیسا از سنگ‌های کوچک و 15 پنجره بزرگ رنگی استفاده‌شده و پس از گذشت صدسال از تأسیس آن، پنجره‌ای گرد مانند گل رز به آن اضافه‌شده است که برخلاف سایر پنجره‌ها، آن نیز سبز است. پنجره‌های بالای این کلیسا حدود 600 مترمربع مساحت دارند و چیدمان منحصربه‌فرد آن‌ها تصاویری از کتاب مقدس مربوط به عهد عتیق و عهد جدید را نشان می‌دهد. اگر به این شکل‌ها دقت کنید، متوجه خواهید شد که حدود 1130 اصل کتاب مقدس با دورنگ آبی و قرمزرنگ آمیزی شده‌اند.

  • شانزلیزه | Champs-Élysées

شانزلیزه در لیست‌های مختلف جزو بناهای دیدنی فرانسه قرار دارد و هرروز نزدیک به 300000 نفر برای تحسین ساختمان‌های باشکوه در خیابان شانزلیزه و خرید در فروشگاه‌های لوکس به این

خیابان سر می‌زنند. رویدادها و جشن‌ها در این خیابان تبدیل به یک تازگی  بدل شده است که همیشه در حافظه‌ی شانزلیزه، ثبت می‌شود.

جالب است بدانید شانزلیزه یکی از معروف‌ترین خیابان‌های دنیاست و بد نیست بدانید شانزلیزه در زبان فرانسوی به معنای خیابان الیزه است. طول خیابان شانز لیزه در پاریس 1910 متر و عرض خیابان‌ها 70 متر است. خیابان زیبای شانزلیزه که بخشی از تاریخ پاریس است، میدان کنکورد را به میدان شارل دوگل و طاق پیروزی متصل می‌کند. پس اگر با خرید بلیت هواپیما به این شهر زیبا سفر می‌کنید، مطمئن شوید که با رفتن به این مسیر، سفر خود را خاطره‌انگیزتر کنید.

شانزلیزه خیابانی زیبا مانند یک عکس کارت‌پستال است. یک پیاده‌روی کوتاه در این خیابان کافی است تا به این نتیجه برسیم که در «زیباترین خیابان جهان» قدم می‌زنید، اما شاید تعجب کنید اگر بدانید که شانزلیزه به‌اندازه امروز معروف نبود.

کلیسای سنت شاپل | Sainte-Chapelle

تاریخچه شانزلیزه

شانز لیزه فرانسه تا سال 1616 یک مسیر معمولی بود اما زمانی که همسر پادشاه تصمیم گرفت بلواری از درختان بلند در کنار جاده بسازد سرنوشت این خیابان تغییر کرد.

باگذشت سالها پادشاهان دیگر به معماری این خیابان توجه بیشتری داشتند. شانز لیزه در دوران ناپلئون سوم به‌تدریج به اوج جذابیت خود رسید و در سال 1828 به یکی از نمادهای پاریس تبدیل شد. بهتر است بدانید که فواره‌ها، مسیرهای عابر پیاده و نورپردازی شانز لیزه در زمان ناپلئون سوم نصب‌شده است. این خیابان زیبا جزو بناهای دیدنی فرانسه است.

دیدنی‌های شانزلیزه

پس از خرید بلیط هواپیما پاریس و سفر به شهر عشق، قدم زدن در خیابان شانزلیزه که به دو قسمت تقسیم‌شده است را توصیه می‌کنیم. در شیک‌ترین و مجلل‌ترین مغازه‌های شانز لیزه می‌توانید خرید کنید. یک وعده غذایی دریکی از معروف‌ترین رستوران‌های پاریس در شانزلیزه تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود.

حقایق جالب در مورد شانزلیزه

طاق پیروزی نماد اصلی شانزلیزه است! جالب است بدانید بهترین و جدیدترین محصولات برندهای معروفی مانند لویی ویتون، دیور، شنل، کنزو، رالف لورن، هرمس، لیوایز، گوچی، آدیداس، نایک و صدها برند دیگر در شانزه شعبه دارند. شانزلیزه یکی از گران ترین خیابان های اروپا از نظر ارزش املاک و مستغلات است. و بعد از خیابان پنجم نیویورک در رتبه دوم جهان قرار دارد.

کلیسای سنت شاپل | Sainte-Chapelle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *