وبلاگ

معرفی مساجد زیبای ترکیه

معرفی مساجد زیبای ترکیه

این مقاله در مورد معرفی مساجد زیبای ترکیه است. مساجد از بارزترین جلوه‌های هنر و معماری در کشورهای اسلامی هستند و گردشگران فارغ از مذهب از زیبایی آن لذت می‌برند. ترکیه که از دیرباز تحت سلطه عثمانی‌ها بوده، مساجد زیبایی دارد که بنا به دلایلی در بین مساجد دیگر کشورهای اسلامی شهرت دارند.

معماری باشکوه مساجد زیبای تاریخی ترکیه تلفیقی از هنر، تحولات تاریخی، معماری و نبوغ شگفت‌انگیز معماران آن است. نزدیکی ترکیه به اروپا و تأثیر ترکان عثمانی بر معماری رومی باعث شد در این کشور مساجدی ساخته شود که معماری آن آمیزه‌ای از معماری اسلامی و بیزانسی است. در مورد بخش اسلامی معماری مساجد ترکیه باید گفت که عمدتاً متأثر از معماری سلجوقی است و در مورد قسمت بیزانسی نیز باید گفت که تأثیر معماری عثمانی از روم شرقی. در این مقاله به معرفی دو مسجد معروف کشور ترکیه یعنی مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی استانبول اشاره‌شده است.

  • مسجد ایاصوفیه استانبول | Hagia Sophia

مگر می‌شود در مورد مساجد زیبای ترکیه مقاله نوشت ولی در مورد مسجد ایاصوفیه این شاهکار بی‌نظیر چیزی ننوشت. مسجد ایاصوفیه به خاطر گنبد عظیمش معروف است و تاریخ استانبول در آن نهفته است. ایاصوفیه به‌عنوان یک مسجد بزرگ در سال 360 ساخته شد و تا سال 1453 دستخوش تغییرات زیادی شد تا اینکه به دستور سلطان عثمانی به مسجد تبدیل شد و تا سال 1931 به‌عنوان مسجد باقی ماند. در سال 1931، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد. این بنا دارای معماری غنی و تاریخ تاریخی و پنهان خود است. جالب است بدانید که ایاصوفیه تقریباً 1000 سال بزرگ‌ترین کلیسای جهان بود.

مسجد ایاصوفیه استانبول | Hagia Sophia

اگرچه ایاصوفیه دیگر مسجد محسوب نمی‌شود، اما قبل از اینکه به موزه تبدیل شود، مسجد بوده است، بنابراین هنوز هم می‌توانید تمام قسمت‌های مسجد و بسیاری از آثار هنری اسلامی را ببینید. از ستون‌های حیرت‌انگیز این مسجد تا نگارگری‌ها هنرمندانه، از تزئینات باشکوه که انسان را مبهوت می‌کند تا گنبد معروف آن می‌تواند شمارا ساعت‌ها بلکه روزها درگیر کند.  به‌هرحال، ایاصوفیه یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهان است و جای تعجب نیست که این سازه هشتمین عجایب جهان به‌حساب می‌آید. به دلیل ارزش تاریخی آن، به‌راحتی می‌توان تأثیر فرهنگ‌های مختلف را در این مسجد شگفت‌انگیز مشاهده کرد.

مسجد ایاصوفیه استانبول | Hagia Sophia

  • مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی در استانبول | The Blue Mosque

مسجد سلطان احمد، نه‌تنها مشهورترین مسجد استانبول، بلکه در کل کشور، هنوز هم هرماه هزاران بازدیدکننده را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. این مسجد بدوم شک جزو مساجد زیبای ترکیه محسوب می‌شود.

مسجدی زیبا در قرن هفدهم، در مقابل مسجد ایاصوفیه قرار دارد و به دلیل کاشی‌های آبی و سرامیک‌های زیبای دیوارهای داخلی مسجد، به مسجد آبی معروف است. مسجد سلطان احمد یا مسجد کبود با سایر مساجد استانبول متفاوت است و این تفاوت در تعداد مناره‌ها است، درحالی‌که سایر مساجد ترکیه تنها 2 یا 4 مناره دارند، مسجد آبی دارای   مناره 6است. ساخت مسجد آبی در سال 1609 آغاز شد و تا سال 1616 در زمان سلطنت سلطان احمد ادامه داشت.

مسجد سلطان احمد یک مسجد دوره کلاسیک است. احمد اول پس از شکست در جنگ با ایرانیان، این مسجد زیبا را در کنار ایاصوفیه ساخت تا قدرت خود را بازیابد وبنای این مسجد در نزدیکی کاخ توپکاپی واقع‌شده است. یکی از نکات زیبای مسجد سلطان احمد این است که این بنا دارای شش مناره است. این موضوع ازآن‌جهت حائز اهمیت است که سلطان احمد درواقع دستور ساخت شش مناره را به تقلید از بنای مسجدالحرام داد که دارای شش مناره است، اما پس از ساخت موردانتقاد قرار گرفت . در سفر با آژانس مسافرتی آفتاب درخشان دی شما می‌توانید تجربه‌ای منحصربه‌فرد را حس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *